Pro koho je masáž vhodná
Masáž je vhodná jako preventivní opatření pro lidi vystavené dlouhému stání. Pozitivní účinky má také pro rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportuů Užívá se jednak při léčbě otoků, ale také ke zlepšení stavu pokožky, ke zrychlení metabolických procesů, slouží k detoxikaci těla, ordinuje se i při rekonvalescenci po liposukcích, k prevenci vzniku křečových žil či celulitidy.
Lymfodrenáž neboli lymfatická masáž se užívá při léčbě otoků jakéhokoliv původu. Lymfatické drenáže působí na lymfatický systém, který je tvořen mízními cévami a uzlinami. Přístrojová lymfodrenáž stlačuje končetinu a vyvolává tlakové vlny, které se snaží obnovit jak lymfatický, tak žilní systém.
Lymphastim BTL pracuje na principu pneumatické tlakové terapie. Speciální objímky s překrývajícími se komorami poskytují jemnou masáž, která podporuje přirozenou cirkulaci lymfy.
Lymafitcké masáže (lymfodrenáže) aktivují tok lymfy v lymfatickém systému, který je významnou součástí imunitního systému.
Lymfatický systém odpovídá za svěr a odplavování odpadních látek z tělesných tkání. Za normálních okolností protékají lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin obsahujících vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, bakterie a látky vzniklé jako odpad mezabolických procesů.
Přístrojová presoterapie je pacienty velmi pozitivně vnímána jako velmi příjemný a účinný druh léčby otoků. končetinách vytváří pocit lehkosti a zmenšuje jejich objem.
Kontraindikace:
- U kožních onemocnění (plísně, záněty kůže a a měkkých tkání, otevřené rány, hnisavé kožní rány, proleženiny v akutním stadiu)– hygienické důvody
- Onkologické onemocnění v akutní fázi – riziko rozšíření nemoci
- Těžké srdeční onemocnění (isch. choroba srdeční, angina pectoris, infarkt myokardu, nestabilizovaná hypertenze, hypotonie…) – zvyšená cirkulace lymfy vede k nalití většího množství lymfy do krevního řečiště. Srdeční sval musí kapacitně větší průtok zvládnout.
- Těžké plicní onemocnění (bronchiální astma, chronická bronchitida, obstrukční choroba plicní, akutní plicní edém…) – taktéž souvisí s kapacitou srdce.
- U vážného onemocnění jater a ledvin – aby nedošlo k ještě vyššímu skokovému zatížení těchto interních orgánů
- Cévní mozková příhoda
- Zvýšená funkce štítné žlázy (hyperthyreosa)
- Neurologické onemocnění (epilepsie, neuropatie, plexopatie…)
- Nediagnostikované břišní obtíže
- Akutní žilní zánět (tromboflebitida)
- Akutní infekční onemocnění (chřipková viróza, zvýšená tělesná teplota…)
- Osteosyntéza a endoprotézy v léčené oblasti
Nejpoužívanější indikace:
- Celulitida
- Detoxikace
- Lipedém
- Pooperační
- Poúrazové stavy
- Regenerace
- Syndrom těžkých nohou
- Úponové bolesti končetin
- Varixy – prevence
- Zlepšení trofiky kůže
Celulitida
Celulitida (lipohypertrofie) vzniká jako atypické nahromadění tuku v některých tělesných partiích. Postihuje 90 – 98% žen všech věkových kategorií (i štíhlé a aktivní ženy). V tkáních se vytvářejí shluky tuku uzavření ve vazivových poudrech, které mají typický vzhled pomerančové kůže. V pokročilých stádiích se celulitida rozšiřuje z hýždí směrem dolů a může sahat až ke kotníkům a končetinu značně zdeformovat. Zbytnělá tuková ložiska vytvářejí LIPEDÉM, který postupně utlačuje mízní systém a dochází k hromadění lymfy a rozvijí se Lipolymfedém
Lymfedém
Je otok, který vzniká nahromaděním lymfy ve tkáni mimo buňky. Může se objevit prakticky kdekoliv, nejčastěji na dolních končetinách, rukou nebo obličeji. Typický je otok horní končetiny u žen, kterým byly při operaci prsu odstraněny lymfatické uzliny v podpaží a lymfa není dostatečně odváděna z končetiny.